
OPINIE
Welke IT-banen Nederland in 2026 echt nodig heeft, en waarom we er nog niet klaar voor zijn
De Nederlandse arbeidsmarkt voor IT staat op een kantelpunt. Terwijl de publieke discussie vaak blijft steken bij kunstmatige intelligentie en de vraag of robots onze banen gaan overnemen, is er een veel concretere uitdaging gaande: de functies die we in 2026 echt nodig hebben, zijn nu nauwelijks ingevuld.
“De cijfers liegen er niet om: de sourcingdruk in IT ligt inmiddels rond de 65%, bijna twee keer zo hoog als het nationale gemiddelde. Een op de zeventien Nederlanders werkt vandaag in de IT, en volgens voorspellingen is dat richting 2030 zelfs één op de tien. Het is een indrukwekkende groei, maar ook een tikkende tijdbom, want we hebben de mensen er simpelweg niet voor klaargestoomd,” zegt Gerbert Jan Valk, directeur van Linden-IT.
De IT-banen van 2026
Volgens Valk zijn er vijf profielen die de komende jaren structureel onder druk komen te staan:
Cloud- en Modern Workplace Engineers
“Hybride werken en Managed Service Providers zijn niet meer weg te denken. Toch blijft de instroom in deze rollen achter, terwijl vrijwel elk bedrijf afhankelijk is van een goed ingerichte moderne werkplek.”Cybersecurityspecialisten
“Met de komst van NIS 2 en strengere compliance-eisen is security niet langer een nice-to-have, maar een must. Elk bedrijf moet zijn digitale deuren sluiten, maar de mensen die de sleutels in handen hebben, zijn schaars.”AI- en Data-engineers
“Niet alleen Big Tech, maar ook gemeenten, ziekenhuizen en traditionele bedrijven hebben behoefte aan specialisten die data omzetten in inzichten en AI-projecten verantwoord kunnen implementeren.”Applicatiebeheerders (ERP, AFAS, Salesforce)
“Ze trekken minder aandacht dan AI-specialisten, maar vormen wél de stille kracht achter elk bedrijf. Applicatiebeheerders zorgen dat facturen betaald worden, HR soepel draait en de logistiek niet stilvalt.”IT-project managers met security- en compliancekennis
“Projectmanagement blijft cruciaal, maar de complexiteit neemt toe. Een IT-projectmanager anno 2026 moet niet alleen technische kennis hebben, maar ook de taal van wetgeving en compliance spreken.”
Waar het nu misgaat
Volgens Valk zijn er drie structurele oorzaken:
1. Onderwijs loopt achter
Veel mbo- en hbo-opleidingen richten zich nog steeds op traditionele systeembeheer- en developmentrollen. Waardevol, maar onvoldoende afgestemd op de snel veranderende vraag vanuit de arbeidsmarkt.
2. Gebrek aan opleidingsinvesteringen door bedrijven
Veel organisaties richten zich uitsluitend op het binnenhalen van de ‘perfecte kandidaat’, in plaats van zelf te investeren in begeleiding en opleiding. Het resultaat: vacatureteksten die vrijwel allemaal hetzelfde profiel vragen, een profiel dat nauwelijks bestaat.
3. Overheidsfocus op regels in plaats van instroom
De politiek legt de nadruk op wetgeving rond inhuur. Belangrijk, maar het fundamentele probleem, een structureel tekort aan instroom en doorstroom, blijft daardoor onopgelost. Zonder gerichte stimulering verandert dat niet.
De kloof tussen potentie en praktijk
Uit gesprekken met klanten en professionals merkt Valk dat de bereidheid om te leren groot is, maar dat de weg vooruit vaak onduidelijk blijft. Organisaties zoeken vooral naar kandidaten die direct alle vinkjes afdekken, terwijl ze terughoudend zijn om te investeren in verdere groei. Vooral mbo-talent krijgt daardoor te weinig kansen terwijl daar juist de grootste potentie ligt.
Volgens Valk moeten werkgevers minder kijken naar ervaring in het hier en nu, en meer naar ontwikkelcapaciteit. Dat vraagt om durf: aannemen op basis van leergierigheid en motivatie, in plaats van een lijstje certificaten.
Wat er moet gebeuren
Valk is duidelijk in zijn oproep:
Bedrijven
“Stop met wachten op de perfecte kandidaat. Creëer instroomprogramma’s en begeleid talent tijdens hun groei.”Onderwijs
“Pas curricula sneller aan en werk nauwer samen met het bedrijfsleven. Het tempo van innovatie moet leidend zijn, niet de bureaucratie van onderwijskaders.”Politiek
“Leg minder nadruk op restricties en meer op stimulering. Maak omscholing en leer-werkplekken financieel aantrekkelijk en laagdrempelig.”
Tot slot
Volgens Valk lijkt 2026 misschien nog ver weg, maar in werkelijkheid staat het voor de deur. Zonder ingrijpen missen we binnen enkele jaren duizenden IT-professionals in functies die cruciaal zijn voor het functioneren van onze economie. Het kan anders, benadrukt hij, maar dan moeten bedrijven, onderwijs en politiek nu in actie komen, niet pas wanneer het tekort onvermijdelijk zichtbaar wordt.
Bronnen
HeadFirst Group – Talent Monitor IT-arbeidsmarkt in cijfers (2025)
LinkedIn Jobs on the Rise 2025 (Nederland)
IamExpat – “Workers in the Netherlands change jobs less often due to economic uncertainty” (2025)
Euro Weekly News – “Fewer Dutch workers switching jobs in 2025” (2025)









